6 skutečných lidí s neuvěřitelnými super-schopnostmi
Všichni z nás snili a sní jistě v nějaké fázi života (nebo hry) o tom, že nejsme obyčejní lidé, ale vládneme nějakou tou super-schopností. Drtivá většina z nás se musí smířit s drsnou realitou, že z nás druhý Super Man prostě nebude, ale existují naštěstí i jedinci, jejichž schopnosti se vymykají rozumu (a snad i fyzice...) a to často natolik, že by jim mohli závidět i vyloženě super-hrdinské hry typu DC Universe Online.
Muž, jenž je schopen jisté velmi unikátní věci. Smí se dotýkat elektrických drátů, které by již dávno usmažily odsouzence v křesle, s ním to ale ani nehne. Jak to tak bývá u super-schopností, i Ma Xiangang ji objevil náhodou.
Když jednoho dne přestala fungovat jeho televize, vzal si k jejímu rozebrání nástroj bez plastové izolace a dotkl se s ním drátu pod proudem. Obvykle taková situace končí s lidmi stojícími okolo rakve nešiky a poslouchajícími, jaký to byl skvělý člověk, ne tak zde ale! Ma Xiangang necítil absolutně nic. Namísto toho, aby velebil náhodu, že zrovna nejde proud, udělal naoko další pěknou blbinu - hned se dotkl drátů znova. Televize je jedna věc, ale pořádné dráty se stovkami voltů (dost, aby si i kůň sedl na zadek) pak zcela jiná. Naopak tento super-hrdina uvedl, že jej podobné doteky jaksi energeticky nabíjejí.
Co na to věda?
Reakce každého z nás na elektřinu je trochu jiná a závisí hned na několika faktorech - jak jste tlustí nebo štíhlí, jak moc máte vlhkou kůži atd. atd.
Takže vše nasvědčuje tomu, že pan Ma je na jednom z okrajů tohoto spektra. Má mít díky tomu odolnost proti elektřině minimálně 7-8x vyšší, nežli běžný člověk. Může tak operovat s dráty pod proudem a nic se mu nestane.
2. Dean Karnazes - Běžící ne-člověk
Dean Karnazes je americký běžec dlouhých tratí, který se projevuje zcela nelidskými schopnostmi.
Není to jen o tom, že by si zaběhl jeden maraton, nene, on jich zaběhl hned 50 po sobě, jeden denně ve všech amerických státech... Během jiných hrátek za 3 dny a noci uběhl nonstop a bez odpočinku či spánku 560 km!
V roce 2007 běžel z New Yorku do San Francisca (ano, opravdu vás vaše zeměpisné znalosti neklamou, je to přes celou Ameriku) a zastavil se pouze jedinkrát v St. Louis, což ho prý docela naštvalo.
Zajímavé. Tento “člověk” uběhne půldruhého tisíce kilometrů bez zastávky a ještě to bere jako selhání... Inu, drsňák každým coulem. Kromě běhání napsal Dean i 3 knihy, je zřejmé, že toho hodně viděl...
Co na to věda?
Dle vědců je Karnazes mimořádně efektivní běžec s velkou mírou talentu. Malá odbočka: když se měří poškození svalů po námaze, tak po 1 maratonu má běžný člověk hodnotu CPK obvykle 2 400 +/-. Dean měl po 25 maratonech CPK na 447!
Jeho svaly disponují vzácnou schopností odolávat námaze a ještě se jí přizpůsobovat. Studie rovněž zjistila, že Dean má více krve, něžli běžný člověk, což zajistí, že déle vydrží jeho tělo hydratované.
Vědci se shodli na konci, že kdyby Dean měl šanci za běhu jíst a pít, pak by mohl běžet tempem 5-7 minut na 1 km prakticky do nekonečna...
3. Stephen Wiltshire - Foťák místo očí
Stephen Wiltshire je umělec jenž vládne jinou zajímavou schopností - může jednou jedinkrát pohlédnout na město a pak vše perfektně zakreslí do posledního okna.
Asi si říkáte, že to není žádný trhák, tohle přece dělají umělci běžně, ale nezapomínejme, že Stephen Wiltshire vše nakreslí v dokonalé velikosti a s až nelidským smyslem pro perfektní maniakální detaily.
Dokonce i pohled na celé město je do posledního drátu shodný s předlohou.
Prvním slovem Stephena bylo prý “papír” a “tužka”, takže umělec je od narození. Cestuje už 25 let a jeho cílem je nakreslit všechna zajímavá místa a města. Třeba po krátké prohlídce New Yorku z letadla nakreslil dotyčný toto:
A je tu ještě jedna zajímavá věc s tímto skillem spojená - nejen, že si město vybaví pro nakreslení, ale to mu zůstane v paměti (i s dalšími) po celý život, takže si je může kdykoliv vyvolat.
Co na to věda?
Stephen Wiltshire trpí chorobou zvanou autismus, kterou asi znáte z filmu Rain Man), jenž zabraňuje, jednoduše řečeno, jistým částem mozku komunikovat s těmi ostatními, což vede často k problémům s učením a zpracováváním infromací. A tato věc mu paradoxně dává tuto speciální schopnost. Je to něco, jako kdyby vám jistý defekt ve svalech umožnil provádět pouze jediný dokonalý kung-fu chvat a nic jiného. Běžné věci vám budou dělat problémy, ale když přijde na kung-fu chvat, jste dokonalí mistři, jelikož nikdo není schopen naučit se to tak, jak to vy máte vrozené.
Takže, když vezmeme ten výlet v helikoptéře - většina z nás by byla rušena věcmi jako je hluk helikoptéry nebo města, jeho kung-fu mozek se ale dokáže soustředit pouze na tvary a perfektně si je zapamatovat.
Cena je ale vysoká - to vše totiž dělá na úkor jiných věcí, takže pak se naoko zdá, že jste v té věci chtě-nechtě perfektní. Nepamatuje si tedy pouze předměty, jejich vlastnosti a jejich vztahy (vzdálenost mezi dalšími atd.), ale rovnou vše najednou.
4. Kim Peek - Muž, co nepotřebuje zápisník
Když v roce 2009 Kim Peek umřel, pamatoval si dokonale 12 000 knih. Četl je tempem 2 stránky najednou - každou jedním okem a díky své paměti byl schopen si vše zapamatovat. O této poruše, či, chcete-li, skillu se dodnes vedou debaty, zda a v jaké formě vůbec lidi postihuje.
Pokud ano, pak je Kim Peek skvělým příkladem podobné osoby. A jak na tom tedy byl s pamětí? Vybavil si dokonale do posledního detailu 98 % věcí, na které narazil. Asi vám to nepřipadne jako zrovna rekordní schopnost, ale většina z nás není schopna vybavit si ani tento odstavec s 98 % přesností (ano, ani autor sám...)!
Peekův příběh inspiroval film Rain Man, ale kdyby někdo chtěl po něm, aby svých schopností využil ke gamblingu, určitě by prý by řekl, že je to neetické...
Co na to věda?
Mnoho vědců má za to, že je Peek stižen autismem jako náš předchozí super-člověk, ale není to ten případ. Jeho schopnosti prý pocházejí od jeho vrozené vady, která se odrazila i v něčem pozitivním - rekordně kvalitní paměti.
Takže si prostě vše zapamatoval v životě - a pozor, nejen těch 12 000 knih, pod "vše" myslíme *vše*: komukoliv z Ameriky běžně říkal čísla silnic a jak se kam dostanou, pamatoval si všechna PSČ, dostupné TV v každém městě v USA (tak tomu říkáme skill!), lokální historii, atd. atd.
Navzdory svému postižení tento muž nikdy nepřijal za vystoupení nebo prezentaci schopností jakékoliv peníze. Mimochodem, malá perlička, když se s ním Dustin Hoffman setkal, aby jej lépe poznal pro roli v Rain Manovi, řekl Peekovi: “Já jsem možná hvězda, ale vy jste nebe!”
5. Wim Hof - Děd Mrazík osobně
Holanďan Win Hof je schopen zvládnout věc, kterou běžný člověk již dávno ztratil: nikterak mu nevadí jakkoliv nesnesitelná zima.
Běžně plave v ledové vodě a zdaleka nejlépe mu je, když se zahrabe do sněhu jako turista na pláži.
Jestli to někomu stále nestačí, pak jsme nuceni připomenout také to, že Wim Hof je onen jediný muž, jenž si vyběhl na Mount Everest v šortkách!
Říká se mu Ledový Muž. A ten rád svoje umění předvede. Jeho oblíbeným trikem je ponoření do ledové vody, jenž člověka spolehlivě zabije za pár minut.
Jeho tělesná teplota se při tom sotva hne. A poté, co vylezl na zmíněný Everest, ještě si stěžoval, že to bylo snadné a houby výzva.
Co na to věda?
Wim Hof tvrdí, že si tyto schopnosti vypěstoval meditací, což zprvu zní jako z laciného filmu, ale je tomu opravdu tak. Věda potvrdila, že je opravdu schopen ovládat svůj autonomní nervový systém a imunitní odezvu.
Jinými slovy, je to muž, jenž je schopen absolutně ovládat odezvu těla na chlad tím, že hluboce myslí. Vědci zdůraznili, že hofova schopnost je unikátní a není to nic, co by se někdo další mohl běžně naučit nebo k čemu by někdo přišel náhodou po pádu komety.
6. Isao Machii - Skilly jako z Matrixu
Isao Machii je Japonec se super-schopnostmi, díky nimž získal skutečně nepopsatelné reflexy.
Ty typicky předvádí s katanou - tuhle s ní oloupe jablko, onde zase rozsekne kuličku z airsoftu napůl ve vzduchu.
Tyto kuličky mimochodem letí nějakých 50 m/s, takže není v silách lidského oka se na ně zaměřit a tím méně je půlit.
Co na to věda?
Isao Machii nevidí kuličku jen očima, ale také rozumem.
Jak to funguje?
Vezměme si příklad z baseballu: když po vás někdo hodí míč, tak to může být až rychlostí 140 km/h a dá se to odpálit/chytit. Roky praxe ukazují, že lidský mozek je schopen po rocích tréninku poznat trajektorii vrženého předmětu z toho, v jaké formě opouští ruku.
Jinými slovy, jeho mozek nedetekuje kuličku zrakem, ale pouze myslí a dedukcí “cítí”, kde bude v dalším okamžiku - vlastně je něco jako rytíř Jedi...