Lidé prostě milují naprosto vše třídit do kategorií. Zřejmě jim to dává v chaosu světa pocit jakéhosi stálého řádu, jelikož ale nejsme magazín zaobírající se filozofií a psychologií, ale hrami, nebude nás dnes zajímat proč to lidé dělají, ale něco zcela jiného – do jaké skupinky hráčů se čtenář může zařadit?
Pro začátek kratičká poznámka: klidně můžete patřit i do více kategorií zároveň!
1. Skutečný hráč
Rychle vymírající druh, který býval též nazýván „nerd“ či „hardcore jádro“. Tito hráči rostli zhruba stejně rychle, jako herní průmysl, takže zažili i relativně staré hry typu Monkey Island, ságu Wizardry, avšak neomezují se jen na RPG. Skuteční hráči hrají cokoliv (vědí, že se jejich hráčská osobnost musí správně rozvíjet) a netíhnou pouze k jedinému žánru. Na rozdíl od moderních hráčů výhradně 3D věcí jsou jim známy i žánry jako „textovka“ nebo dokonce „textová strategie“. Skuteční hráči sice hrají cokoliv (tedy nepohrdnou ani modernou), tíhnou však spíše k retro-kouskům.
2. Lamerský hráč
Poměrně rozšířený druh tvořící dle odhadů až 30 % herní populace. Vlastní jako první konzoli typu Xbox360 nebo PS3 a je tím, kdo dělá Xbox Live a PSN sítě tak nepříjemným zážitkem. Nosí značkové oblečení, zjevuje se hlavně s plechovkou piva a hraje převážně věci jako Halo nebo Madden, zbytek mu připadá příliš dětský až zženštilý. Má sklony k věčnému stěžování si na různé věci. MMORPG nehrají, protože si zakládají na svém sociálním životě, aktualizovaném Facebooku, lovech opačných pohlaví a pořádání party.
3. Občasný hráč
Drtivá většina dnešních osob. Hrají zhruba hodinku-dvě týdně, jelikož už patří k výdělečně činným, mají tedy méně času a musí si i lépe vybírat. Nevadí jim zaplatit za hru plnou cenu, i kdyby u jiné měli totéž ve větším množství. Nemají zkrátka čas zjišťovat, hledat a zkoušet. Chtějí si uspořenou hodinku času užít a netestovat zástup her nebo studovat herní magazíny. Občasným hráčům velmi vyhovují tzv. Casual Game/ Mini-game hry, které se vyrojily v posledních letech – to jsou všechny ty plážové volejbaly, party hry nebo karty atd. MMORPG se typicky nevěnují, jelikož na ně nemají čas. Pokud ano, pak jim trvá dosažení level capu, asi 10x déle, nežli jiným skupinkám.
4. Hráč ničitel
Hraje pro čité potěšení z destrukce a zabíjení. Libuje si v akčních hrách a hromadách mrtvol a neuspokojí jej žádný objem krve, naopak, chce jí ještě víc. Většinou zde najdeme hráče PvP, kterým vyhovuje dominovat nad ostatními a občas jim pořádně virtuálně natlouct. Celý tento proces je pro ně zábavnější, nežli samotná hra. Dokud vidí někoho umírat, je jim naprosto jedno, co hrají, jestli vyhráli, prohráli nebo, co je s jejich klanem.
5. Hráč obchodník
Typ osobnosti, která hraje hlavně proto, aby ukojil svoji touhu vlastnit a sbírat nejrůznější itemy. Nesnáší být připravován o peníze, takže jde často o ty nejbohatší a nejvybavenější hráče. Tržiště je jeho domovem a je skvělý při obchodování, maximálním vytěžení craftingu, hledání nových trhů, prodeji a podobných věcech. Často členem nejlepších guild a mistři craftingu. Dokonale ovládají místní aukční systém i měny.
6. Hráč stratég a survivalista
Tento typ hráče je trochu specifický tím, že dává přednost hrám, v nichž se může naučit/ověřit si své teorie týkající se přežití v extrémních podmínkách. Nepohrdne prakticky ničím, jelikož ve všech hrách vidí zajímavý způsob, jak si zlepšit svoje skilly, jelikož celý svět vidí jako strategické výzvy: v adventurách cvičí angličtinu a kombinování věcí, v RPG strategické přežití a dělení surovin mezi partu, popřípadě výrobu věcí z nich, ve FPS pro změnu prověřuje, jak je dobrý se zbraněmi a s reflexy, za různých bojových situací a s jinými zbraněmi atd. MMO hry nehraje až tak nutně, jelikož sociální prvek těchto her jej absolutně nezajímá. Tento typ namísto aktualizace Facebooku spíše přemýšlí, jak co nejefektivněji odrazit ten či onen útok apod.
7. Hráč hvězda
Tak trochu ješitný narcis, který je rád středem pozornosti a dobře známý. Najdete jej zřejmě, jak postuje neustále něco do fór, sbírá achievementy a další neobvyklosti, no zkrátka, cokoliv, co mu pomůže odlišit se a natřásat před obdivovateli. V MMO žánru jej fascinují organizace, které jej mohou vynést na světlo – prestižní guildy a party jsou pro něj rájem. Otázku dobra a zla často tento typ odsunuje na druhou kolej. Je mluvný, někdy štědrý, pozorný, neváhá vydat gold, čas i pomoc ostatním, to ale nikoliv kvůli konání dobra, ale pro svoji slávu – zkrátka mu jde i zde o to, aby se o něm nonstop mluvilo.
8. Hráč profík
Malá část herní komunity se za něj dá označit. Jde mu o to, být nejlepší ve všem, na co sáhne. Studuje kombinaci různých číselných hodnot 2 dny, aby nedejbože neměl z nových ponožek o +1 menší bonus v chystané 5vteřinové bitvě. Profíci jsou kapku elitářští a na běžné hráče se dívají tak trochu skrze prsty. Respektují moc a cele se oddávají tomu, co dělají. Poznáte je snadno – táhne se za nimi šňůra všech a perfektně splněných questů a věnují většinu času tomu, být ve hře opravdu perfektní. Tento pocit si navíc moc a moc rádi vychutnají a mrknou na vás i ostatní z patra.
9. Hráč dobrodruh
Nade vše klade zkušenosti, na rozdíl od stratéga a survivalisty nikoliv nutně jen v praktickém pohledu – zde jde o prostou touhu toho zažít, co nejvíc. Milují vzrušení z neznámého, což je i důvod, proč tak rádi strkají nos do kdejakého dungeony a hrobky. Spíše než statná vousatá trpaslice (trpaslíci jsou jak známo fascinováni ženami, které je tzv. za co chytnout) jej vzruší představa neobjeveného místa, zapadlé kobky a neprozkoumané osady. Jelikož jej baví zkoumat nové, je zřejmé, že staré jej brzy začíná nudit. Bude to nepochybně právě hráč dobrodruh, který ve vaší oblíbené MMORPG odhalí všechna tajemství hry, včetně jejích nejzastrčenějších lokací. Požitek ze zkoumání je jim nad itemy a suroviny, které při něm utrží.
10. Hráč příběhového typu
Typ, jenž netouží po ničem menším, nežli po pohlcujícím příběhu, kterým se nechá unášet jako bárka na moři. Miluje košaté příběhy se složitými charaktery a neustálými radikálními zásadními rozhodnutími. 20minutová videa, v nichž postavy řeší svoje problémy, jej nenudí, ale zcela naopak se na ně těší. Příběhovci pečlivě studují každičkou řádku textu a vychutnávají nuance mezi složitými postavami. Jakmile ale ve hře není již co k zažití a další patch se nerýsuje na obloze, vezmou do zaječích a dají přednost jinému titulu.
11. Guildovní maniaci
Typ lidí, který je posedlý vizí, že jsou osobou, která se narodí jednou za 1 000 generací, aby světu dala tu nejlepší guildu, jakou si lze představit. Tuto ideu následují s vůli až fanatickou a jelikož jí postupně podřizují vše okolo (škola, práce, soukromý život, ...), není tedy jistě přílišným překvapením, že se jim ji takřka vždy podaří dotáhnout do konce. Často jim ale při všem tom vizionářství nedochází, že založení a vedení guildy jsou dvě zcela rozdílné věci...
12. Hráči provokatéři
Logují se do nejrůznějších her jen proto, že se nudí nebo neumí zabavit jinak, takže ostatní otravují často nesmírně vynalézavými způsoby. Jde o stejný typ lidí, který se na webech pro věřící vydává za inkarnaci nějaké duchovní osoby a pak se baví reakcemi ostatních. Jedinou zaručenou věcí, jak se podobné osoby zbavit je 100 % ignorace, k čemuž vám přejeme silné nervy.
13. Hráč sportovec
Zatímco sporty reálné jej nechávají naprosto klidným (ba naopak, má k nim leckdy i odpor), běda, aby se jeho virtuální sportovní tým posunul o jediné místo v tabulce. I mezi zapřisáhlé RPG, RTS a FPS fanatiky se prostě občas dostane i nějaký ten sportovec.
přečteno 2464x | komentářů: 14