Levelování a hromadění expů jde ruku v ruce prakticky u každé dnes vydané MMO hry. Neomezuje se ale jen na MMO a RPG žánr, najdeme jej doslova všude a často i tam, kde by je jeden ani nečekal - FPS akce apod.
Když začínají hry používající k poměřování postupu zkušenostních bodů s provozem, typicky nasadí nějaký relativně omezený level cap. Obvykle okolo 20-60. levelu, výjimečně méně či více s modifikacemi na obě strany.
Řada lidí jej nemůže vystát, jelikož je to po čase docela nuda dělat stále stejné věci tisíckrát dokola (vzpomínáte, do hry si jdeme odpočinout a pobavit se, nikoliv se sem ještě více naštvat...), nemluvě o často omezujícím level-capu. Podobnému přístupu se hráči na skillech založených her jen smějí a ukazující si na grindující hráče posměšně prstem.
Dvojí leveling
Přístup k levelingu je v zásadě dvojího typu:
I.
Leveling lineární - na každý další level je potřeba stejný počet expů, jako na ty předchozí, popřípadě jen málo navíc (operuje tedy se znaménkem “+”). Jde o leveling relativně rychlý, což ale vždy samozřejmě také velmi závisí na questech, typech PvP odměn atd.
II.
Leveling exponenciální - je známý tím, že na každou další úroveň spotřebujete typicky násobek nějaké předchozí úrovně (operuje tedy se znaménkem “x”).
Jsou zde přirozeně i všelijaké varianty řečených systémů a to často nesmírně složité: třeba mezi 1-10. levelem se přidává minulý level + 50 % expů z další úrovně + 25 % z přespříští atd. atd.
Člověk nemusí být matematikem a mít 4 roky VŠ, aby mu bylo jasné, který z těchto systémů je časově a expově náročnější. Je nesmírně důležité je ale co nejdříve u vaší oblíbené hry odhalit, abyste mohli ihned odhadnout, zda u hry strávíte jen spousty času nebo spíše neuvěřitelné spousty času.
Autoři her mají samozřejmě raději ve hrách leveling II. typu, jelikož nutí hráče zůstat ve hře kvůli expení déle. Pokud tedy někdo použije leveling typu I., zřejmě to bude dost kvalitní titul s prvotřídními questy, kde budete spíše procházet příběhovou linii a postupně plynule dělat levely. Když nesázíte jako tvůrce na grindování, musí na to zbytek hry logicky mít.
Těšíme se mimochodem vysloveně na hry, které budou bezduchý grinding a leveling postihovat!
Na expech založené MMO hry mají oproti těm stavícím na skillech hned několik nevýhod a tou hlavní bezesporu je i to, že si prostě nemůžete levelovat, jak moc chcete, jelikož autoři musí zachovat aspoň jakous-takous herní rovnováhu level capem. Dokud tedy nevyjde další patch, i kdybyste se rozkrájeli mečem +3, tak prostě další expy nebudou.
Leveling má ale i své světlé stránky - když je dobře navržený, provede vás postupně po všem důležitém a naučí vás časem dokonale znát a pracovat se svojí classou. Postupné zaškolení je přece jen přirozenější proces, nežli hned vpadnout do tisíců skillů, u nichž hráč absolutně netuší, co by se mu tak mohlo (nejen časem) hodit.
Svatá trojice
Svatá trojice levelingu zahrnuje celkem 3 procesy: questování, grindování a instance. Každý má tu svoji zaručenou metodu vzniklou obvykle kombinací všech řečených. Jeden questuje, dokud není na mapě jediný otazník, další zase jede instanci za instancí a třetí pro změnu grinduje na mobech. Zábavné to bylo prvních pár levelů u první hry, ale dnes to zabírá často nepříjemnou většinu času, jenž se navíc stále prodlužuje (viz dále) a kterou by hráč jistě věnoval zábavnějším věcem...
Za zmínku stojí i to, že s každým dalším patchem, jak se navyšuje level cap, prodlužuje se obvykle stejně i doba potřebná k dosažení této úrovně. Jinými slovy, nuda po questech se prodloužuje stále více a více... No a jelikož pochybujeme upřímně, že někdo hraje MMO jen kvůli grindování, je jasné, že se hráč brzo s výhledem na stále více instantní nastavované kaše na hru naštve a odejde jinam, kde se situace mimochodem zase opakuje...
Jednoduché, ale efektivní řešení by snad mohlo být v tom, dávat za questy mnohem více expů, než za celý den grindování, aby je firmy přinutily hrát i ty největší anti-questaře...
přečteno 1479x | komentářů: 3