Většina moderních MMO má velmi napjatý rozpočet a všichni si neustále stěžují, jak málo financí z toho mají. Za podobné situace se tedy bezuzdné utrácení jeví jako vrcholně šílená věc. O co jde?
Áčkoví hlasoví herci nejsou v žánru počítačových her ničím novým. Během posledních 20 let byli namlouvači her taháni ze stejného zásobníku talentů, jako v případě kreslených filmů nebo reklam. Tak tomu bylo až do roku, kdy DC Universe Online začal propagovat své hlasové talenty, které ve hrách měl. DCUO okolo toho natočilo několik dokumentárních videí, aby udělalo dojem na hráče i konkurenci. I když byla DCUO první skutečně plně namluvenou MMO, Star Wars: The Old Republic to ještě vylepšil, když se autoři pochlubili, že mají přes 200 dabérů (300, pokud věříme IMDB) a že to spolu s tisíci nahrávacích sezení dělalo celkem 200 000 namluvených linek dialogů.
Přínos ve finále je přitom silně diskutabilní. 6 měsíců po spuštění hry bude většina hráčů vyhrožovat, že přeskočí pick-up group, když nebudou ostatní dialogy přeskakovat. Přesto, že většina hráčů sledovala krátce dialogy, všech 50 hráčů, s nimiž bylo na toto téma promluveno, naznačilo něco v tom smyslu, že je po pár desítkách levelů prokecaný čas nad animací unavuje. Má se za to, že Star Wars: The Old Republic nadabování ani nijak moc neproklamoval, jelikož odezva z MMO komunity nebyla moc vysoká. A jaké asi byly náklady na 200 000 linek textu s 300 lidmi? Asi nikdo nepozve kvůli neznámé postavě Marka Hamilla jako VIP herce s milionovými honoráři.
Autoři her vědí jak na hráče - stačí, aby rozhlásili, že se nějaký známý herec stane součástí dabérské party a vzrušení komunity nezná mezí. Tak třeba když v DC Universe Online Kevin Conroy namluvil Batmana (je to jeho dabér i v animované verzi).
Když zase někdo pro změnu fandí Mass Effectu, tak zase neskrývá radost z toho, že se Jennifer Hale zjeví nejen jako hlas ženského Troopera, ale také jako Satele Shan ve Star Wars: The Old Republic. Člověk nemusí být fanda konkrétní osoby, aby takový smysl pro detail ocenil. Vždy je fajn, když to obyčejný herec propracuje až do MMO branže.
Před pár lety Reuters oznámil seznam A-dabérů videoher. Specificky byla řeč o Keithu Davidovi, jehož patrně znáte jako postavu Admiral David Anderson v Mass Effect sérii. David je a byl herec za scénou po celá desetiletí. V roce 2008 článek mluvil o tom, že si dabér za 4hodinovu nahrávací akci vydělá minimálně 760 USD, spíše však dvojnásobek u zkušených osob a ještě více u osobností.
A kolik asi dostal Mark Hamill za Jokera v DCUO, Adam "Jayne Cobb" Baldwin za hlas Supermana nebo Lance "Bishop" Hendriksen za Master Gnost Dural v SWTOR? General Manager Blindlight Lev Chapelsky naznačil, že podobné špičky dostávají honoráře v 5místných řádech za jedno sezení. MMO velikosti SWTOR nebo DCUO je extrémně drahé samo o sobě, ale předabovat jej slavnou osobností (+ celým stádem dalších) může ke hře přidat i několik dalších milionů až desítek milionů USD ve formě nákladů. Stojí to za to?
Donedávna měla nejúspěšnější MMO hra stojící na předplatném WoW prakticky mizivé namluvení, po 8 letech se ale již situace změnila. RIFT je dobrým příkladem také: příběh super, ale dabing již ne zcela dokonalý. DCUO změnilo obchodní model 1 rok po uvedení. Možná je to ze strany autorů pochopitelná věc - když se ve hře ukáže ruka Jima Lee aneb jednoho z nejlepších autorů comicsů světa, je jasné, že ho nemůže dabovat Venca Vidlák z Horní Dolní.
Co s toho plyne?
Je zřejmé, že když autoři chtějí zachovat skutečně filmový až divadelní dojem ze hry, je k tomu potřeba kromě kvalitních herců také neméně kvalitní namluvení, ale nemusí to být přece nutně vždy jen ti nejdražší dabéři. Seříznout na nulu rozpočet pro dabování není řešení, stejně jako na něm postavit celou hru. Možná je za tím vším pouze snaha připomenout hráčům postavu, kterou již co do hlasu znají z TV/filmu, takže pak mají ze hry o to lepší dojem. Někdy má ale tato postava jen pár vět v zásobě a přesto jsou náklady hrozivé.
Bude tedy na hráči, zda bude konkrétní dílko brát jako umělecký kus nebo spíše konzumnějším stylem, kdy jej dokonalé namluvení až tak nebude zajímat. Na zobrazení toho, co, kdy a za kolik zabít, přece bohatě stačí text! Rovněž by mnozí hráči často raději viděli těch 10 milionů USD proinvestovaných do kvalitního prostředí a nástrojů, spíše než dokonalých pár hlasů.
Musí se ale nechat, že hráče přitáhne do hry ze Star Wars právě hlas jejich herců a to spíše, než 100x vysvětlené, jak zde bude skvělý příběh...
přečteno 1638x | komentářů: 2